Bemutatkozás
Székesfehérvár hazánk gazdasági és sportéletének egyik zászlóshajója, melynek szüksége volt egy, a város erejéhez és státuszához méltó létesítményre. Ebből az igényből született meg az Alba Aréna, hazánk jelenleg legmodernebb, legfenntarthatóbb multifunkcionális rendezvényhelyszíne. Az Aréna 15 percre található a történelmi városmagtól és mindössze 5 percnyi autóútra az M7-es autópályától, ezzel mind a Királyok Városa, mind annak 100 kilométeres körzete számára kiváló rendezvényhelyszín.
Bár az Aréna dedikáltan a fehérvári jégkorong otthonának is épült, kezdettől fogva kiemelt cél volt, hogy több sportág és rendezvénytípus helyet kaphasson az épületben, hála az innovatív technológiai megoldásoknak. Napjainkban már magától értetődő, hogy egy ilyen létesítményt a legkorszerűbb hang- és fénytechnikával szereltünk fel, ám a speciális jégburkolatok, a temperálási technológia lehetővé teszik, hogy még a jégkorong-szezon során is adaptálható legyen a csarnok szinte bármilyen sportág, vagy rendezvénytípus számára.
Székesfehérvár Önkormányzata abban a reményben építette fel az Alba Arénát Magyarország Kormányának támogatásával, hogy a Dunántúl ikonikus rendezvényhelyszíne, közösségi tere jön létre, mely képes arra, hogy az évek során látogatók millió számára váljék élmények otthonává.
A modern építészeti megoldások és a nemzetközi színvonalú hang- és fénytechnika nem csupán az események különleges atmoszféráját garantálja, de az Alba Arénát a Dunántúl ikonikus sport- és kulturális helyszínévé is emeli. Az Alba Aréna megnyitása óta Székesfehérvár városa egy sokkal élénkebb, dinamikusabb közösségi térrel büszkélkedhet, ami elősegíti a kulturális és sportélet virágzását. Az itt megrendezett események nem csak a helyiek, de az ország és a nemzetközi közösség figyelmét is képesek magukra vonni. Az Aréna nem csupán egy épület Székesfehérváron; ez egy találkozóhely, ahol az élmények és emlékek születnek, ahol az emberek összejönnek, hogy együtt szurkoljanak, ünnepeljenek.
Alba Aréna – egy valóra vált álom
Székesfehérvár új csarnokának születésekor egyértelmű elvárás volt, hogy az Aréna mint design-ját tekintve, mind műszaki megoldásaiban törekedjen a gazdaságos, fenntartható üzemeltetésre, mindezt úgy, hogy esztétikailag is élményt nyújtson és nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő építészeti értéket képviseljen. A létesítmény tervezéséért a Székesfehérvári Városfejlesztési Kft. volt felelős, a két vezető építész tervező pedig Balázs Mihály Kossuth-díjas építész és Tarnóczky Tamás Attila Pro Architektúra-díjas építész voltak.
A tervezőcsapatot két fogalom inspirálta: a jéglencse és a jégverem.
Jéglencse
A természet által létrehozott, a talajszinten képződő jéglencsék képezik az Alba Aréna egyik múzsáját, ez visszaköszön mind a csarnok formájában, mind az anyaghasználatban. Az épületet monolit vasbeton szerkezet tartja, tetejét pedig acél rácsszerkezetre fektetett, fehér fémköpeny adja, ezzel utalva a fagyos időszakok természeti képződményére.
Jégverem
Az Alba Aréna esetében a tervezési logika elsődlegesen a természetből vett ihleten alapult, azaz egy jégvermet vettek például. A jégverem mechanikája: a föld alatt a hőmérséklet alacsonyabb, mint a föld felett. A jeget a mélyben tárolják, ahol a hőmérséklet közel állandó, így annak fenntartása kevesebb költséget jelent. Mindeközben a nehéz építményt könnyű tetővel fedik és árnyékolják a nyári napsütés ellen. Gyakorlatban ez annyit tesz, hogy a jégcsarnok küzdőtere a felszín alatt, a pinceszinten lett kialakítva, a pinceszintet határoló vasbeton szerkezet jó hőtároló képessége pedig segíti a jég készítését és fenntartását.